Szeretnél önállóan weboldalt készíteni, de fogalmad sincs, hogyan kezdj hozzá? Jó helyen jársz. Ebben a cikkben a legfontosabb lépésekről olvashatsz.
Először is lássuk, hogy mire van szükséged, ha saját domaincímen (pl. azenweboldalam.hu) szeretnél egy saját honlapot építeni, mindenfajta programozási tudás nélkül.
Kelleni fog:
- egy domain cím
- egy tárhely, amelyről futni fog a weboldalad.
- egy egyszerűen használható tartalomkezelő-rendszer (nyugalom, nem olyan rossz, mint ahogyan elsőre hangzik)
Mielőtt belevágnál a gyakorlati megvalósításba, mindenképp tölts el némi időt a gondos weboldal tervezéssel! Hidd el, rengeteg időt és energiát lehet megspórolni, ha az ember előre tudja, hogy legalább nagy vonalakban mit szeretne.
A domaincím lefoglalása
A legelső lépésként kelleni fog egy domain cím, vagy magyarosabb nevén tartománynév. A domainnevet kell majd beírni a böngészőbe, hogy elérd a honlapot. Például honlap-muhely.hu.
A jó domain cím egyszerű, könnyen megjegyezhető. Nem kell, hogy feltétlenül „értelmes” szó legyen. A lényeg, hogy működjön márkanévként is. Például, annak, hogy Google alapvetően semmi értelme. Mégis tudja mindenki, miről van szó.
A domain névben nincsen rövidítés, és nem mozaikszó. Régebben keresőoptimalizálási szempontok miatt divatosak voltak az egy-egy kulcsszóra kihegyezett domain címek (pl. honlapkeszites.hu) , de ezeknek ma már semmi előnyük nincsen.
Ha már van ötleted, irány a rackhost.hu (vagy bármelyik másik domainregisztrátor, Tárhelypark, Microware, stb.). Ellenőrozd, hogy szabad-e a kiválasztott domaincím, és ha igen, már le is foglalhatod. Egy domain cím ára általában 2-3 ezer forint két évre.
Tárhelyszolgáltató választása
A tárhelyválasztás sajnos nehéz ügy. Rengeteg dolgot kell mérlegelned, amikor választasz, és ebből csak az egyik az ár.
Simán lehet évi 3-4 ezer forintért is tárhelyet találni. De azért ezt nem ajánlom, mert egy bizonyos szint alatt (évi 10-20 ezer forint) képtelenség normális szolgáltatást nyújtani.
A rossz tárhely rengeteg hátránnyal jár. Nagymértékben a tárhelyedtől függ a honlapod biztonsága és sebessége. Ha a tárhelyszolgáltatód lassú, túlterhelt és nem eléggé védett szerverre rakja fel a weboldalat, nagyon sokat szívhatsz vele.
Márpedig évi párezer forintért nem remélhetsz többet, csak egy túlzsúfolt szervert, mindenféle komolyabb biztonsági védelem nélkül.
Az ár helyett ezért inkább koncentrálj arra, hogy gyors és biztonságos tárhelyet válassz magadnak, még akkor is, ha ez több pénzbe kerül. Ehhez érdemes tapasztaltabbak tanácsát kérni, üzenetben én is szívesen megosztom a véleményem az egyes szolgáltatokról.
Néhány szempont, ami segíthet választani
- Ha nem egy havi több tízezres látogatottságú weboldalt akarsz indítani, akkor nem kell dedikált szerver (VPS).
- A szolgáltatónak legyen folyamatos ügyfélszolgálata, hogy mindig elérd őket, ha valami baj van.
- Adjanak ingyenesen SSL tanúsítványt. Ma a böngészők már csak az SSL tanúsítvánnyal rendelkező honlapokat jelölik meg biztonságosként. Ha egy honlapnak nincsen, „nem biztonságos” felirat jelenik meg a domain cím előtt a böngészőben.
- Legyen lehetőséged naponkénti biztonsági mentést kérni. Ha valamiért összecsuklik a weboldalad, egy biztonsági mentésből könnyen vissza lehet állítani.
- Nagyon hasznos, ha biztosítják az egy kattintásos WordPress telepítés lehetőségét.
Tartalomkezelő-rendszer
Ma már a honlapok többségét valamilyen tartalomkezelő rendszer (CMS) működteti.
Gyakorlatilag van a honlap, amit kívülről látsz (frontend), és mögötte egy zárt felület (backend), ahol a honlap kezelője szerkesztheti, csoportosíthatja, stb. a kívülről is látható tartalmakat, valamint beállíthatja a weboldal funkcióit és a designt is. Programozás nélkül.
Bár léteznek más honlapmotorok is (Joomla, Magento, Craft, Drupal, stb.), a világ legnépszerűbb ingyenes tartalomkezelő rendszere a WordPress.
A WordPress gyakorlatilag nem más, mint egy kiváló, egyszerűen kitanulható eszköz arra, hogy saját honlapod legyen – anélkül, hogy akár egy sort is letudnál programozni.
A WordPress eredetileg blogmotornak készült, ám az évek alatt elképesztően tág lehetőségeket kínáló rendszerré nőtte ki magát. Ha saját magad, a lehető legegyszerűbben szeretnél honlapot építeni, a WordPress a legkézenfekvőbb megoldás.

Egy dolog fontos: ne a WordPress.com-ra menj. Itt egyben kapod a tárhelyet és a WordPresst, de az ingyenes változata nagyon kötött, ha pedig saját domain címet akarsz (nem honlapom.wordpress.com jellegűt), már fizetned kell. Közben meg van szabva milyen sablonokat és bővítményeket használhatsz.
Sokkal jobban jársz, ha keresel egy tárhelyszolgáltatót, és ott telepíted a WordPress. A rendszer hivatalos oldala egyébként a WordPress.org, a hivatalos magyar verziót innen töltheted le ingyenesen.
Sablon kiválasztása
A WordPressben a honlapod külső megjelenéséért, valamint bizonyos funkciókért a sablon (angolul theme) a felelős. Az interneten szószerint milliószámra lehet találni sablonokat, de azért nem árt óvatosnak lenni, és csak biztos forrásból letölteni.
A sablonokat két nagy kategóriába lehet sorolni: ingyenes és fizetős.
Ha ingyenes sablont keresel, erre találsz egy összefoglalást, honnan érdemes választani. Nekem nagyon tetszik a 2020-as hivatalos WordPress sablon, a Twenty-twenty is. Ha telepíted a WordPresst, ez a sablon az alapból beállított.
Ha megengedhetett magadnak, érdemes egy jó fizetős WordPress sablont választani. Nagy előnyük, hogy általában sokkal jobban alakíthatóak, folyamatosan frissítik őket, és jár hozzájuk támogatás (ügyfélszolgálat). Nagyon jók a StudioPress sablonjai, de szeretem a Divit is.
Bővítmények
A WordPressben a bővítmények (plugin) felelnek a honlap funkcióiért. A bővítményeket a WordPress admin felületen tudod telepíteni.
Például ha szeretnél a weboldalra egy naptárat, amiben szerepelnek a céged/szervezeted rendezvényei, akkor telepítened kell egy naptár bővítményt. Ha kapcsolati űrlapot szeretnél, amin keresztül lehet üzenni neked, akkor egy kapcsolati űrlap bővítmény kell.
Bővítményből számtalan létezik. Egy-egy funkcióra (például képgaléria) akár több ezer lehetőség is jut. Sokszor ezért nem könnyű választani, de alapvetően nem rossz módszer, ha csak olyat telepítesz, aminek sok kedvező értékelése van.
A sablonokhoz hasonlóan léteznek ingyenes és fizetős bővítmények is. Sőt, nagyon sok bővítménynek van külön ingyenes változata, kisebb tudással, és fizetős is, mindenféle extrákkal.
Vágj bele még ma
A legfontosabb tanács, amit adhatok:
Ne halaszd honlapra a munka megkezdését
Rengeteg olyan ügyféllel találkozom, akik évek óta húzzák-halasztják a honlapjuk elkészítését. Közben persze pénzt veszítenek, mert amíg nekik nincs honlapjuk, a konkurenciának van, és szépen elszipkázzák előlük az interneten kereső vásárlókat/ügyfeleket.
A másik fontos dolog, hogy
Ne hallgass a károgókra
Sajnos sok magyar WordPress honlapkészítéssel foglalkozó fórumon bele fogsz futni olyanokba, akik mindenáron megpróbálnak majd lebeszélni az önálló honlapépítésről. Persze, mert azt szeretnék, hogy inkább őket bíznád meg a munkával.
Szerintem viszont bátran vágj bele. Persze nem szégyen segítséget kérni, ha elakadsz, és az sem baj, ha a végén mégiscsak inkább megbízol valakit a munkával.
De ha van egy tiszta, pontos elképzelésed arról, hogy mit akarsz, és nem akarod a honlapoddal megváltani a világot, nem akarsz mindenféle extra csillivilli funkciót, „csak” egy jól müködő, összeszedett weboldalt, akkor nyugodtan tegyél egy próbát.
Mert igazából mit is bukhatsz? Semmit, legfeljebb némi időt.
Vélemény, hozzászólás?