Kész van az új WordPress weboldalad. Teljesen jogosan tölt el a jól végzett munka büszkesége. De jó, ha tudod, már most a legelején, hogy a weboldaladat bizony karbantartani is kell.
Miért van szükség honlap karbantartásra?
Régen egyszerűbb volt. A honlapok többsége egyszerű statikus HTML fájlokból állt. Kevés dolog volt, ami tönkre mehetett.
Ma már ez nincs így. Jó ideje a dinamikus weboldalak korszakát éljük. A honlapok többsége rendszersen bővül új tartalommal és funkciókkal. Ezért lettek népszerűek az olyan szabadon bővíthető tartalomkezelő-rendszerek is, mint a WordPress.
Azonban a sok-sok funkcióhoz, feladathoz, amelyet egy honlapnak el kell látnia sok-sok szoftverre van szükség. Pl. a Honlap Műhely nem egy bonyolult weboldal, lényegében egy egyszerű blog. Még is fut rajta több mint 20 program.
Na most ezeket a programokat folyamatosan napra készen kell tartani, és takarítani a szemetet, amit felhalmoznak a működésükkel. Különben baj lesz.
Idővel kompatibilitási hibák támadnak az elavult szoftverek miatt, sőt, biztonsági rések keletkeznek, amelyeket kegyetlenül kihasználnak az interneten kószáló rosszindulatú programok.
Rengeteg honlap megy tönkre az elmulasztott karbantartás miatt.
Akkor pedig hiába a weboldal tervezésbe, a honlap készítésbe, és a keresőoptimalizálásba ölt temérdek munka.
De ha már az elején odafigyelsz, és rendszeresen elvégzel néhány lépést, nyugodtan alhatsz.
Weboldal karbantartás lépései
Egy átlagos WordPress honlap karbantartása 3 fő lépést ölel fel:
- Biztonsági mentések készítése
- Szoftverek (WordPress keretrendszer + sablonok és bővítmények frissítése)
- Adatbázis takarítás
Nézzük pontról-pontra.
Biztonsági mentés
A rendszeres biztonsági mentés (backup) elmulasztása nagyjából olyan hiba, mint nyomós ok nélkül az autópálya leálló sávjában vesztegelni. Túl lehet élni, de stasztikailag pár perc után rohamosan romlik az életben maradás esélye.
Egy WordPress weboldal alapvetően kettő dologból áll:
- az adatbázis (itt tárolja a honlap az összes bejegyzést, tartalmat, beállítást stb.)
- és a fájlok (WordPress, sablon, bővítmények, stb.)
Amikor biztonsági mentést készítünk, mindkettőről létrejön (meglepetés!) egy másolat, amit szükség esetén vissza tudunk állítani. Pl. ha egy vírus bedönti a honlapot.
Én a honlapjaimon naponta készítek egy új, teljes biztonsági mentést. Ha csak nagyon ritkán változtatsz bármit is, akkor elég lehet a hetente 1 is. De mondjuk egy webshop esetén a pár óránkénti biztonsági mentés sem túlzás.
A biztonsági mentést lehet végezni manuálisan is, de szerencsére egy csomó ingyenes lehetőség van az automatizációra. A kedvencem az Updraft Plus nevű bővítmény, ami az automatikus mentéseket elküldi egy kiválasztott felhő alapú külső tárhelyre (pl. Dropbox, One Drive, stb.).
>> Útmutató cikk az Updraft Plus beállításáról és a rendszeres WordPress biztonsági mentésről.
A WordPress, sablon és bővítmények frissítése
Amikor egy a honlapunkon dolgozó szoftverhez megjelenik egy újabb frissítés, akkor azt a WordPress kezelőfelület jelzi nekünk egy új ikonnal a bal felső sarokban, a honlap neve mellett.

Ha rá kattintunk (Vagy a Vezérlőpult >> Frissítések menüpontra), akkor megjelennek azok a szoftverek, amelyekhez jelent meg újabb verzió. Nincs más dolgunk, mint mindent kijelölni, és rábökni a Frissítés gombra.
Két tanács:
- ha „nagy” WordPress frissítés jelenik meg, várjunk a frissítéssel pár napot, amíg kiforrja magát az új változat. A „nagy” frissítés alatt azt értem, amikor a WordPress verziószámának első két száma változik (Pl. 4.8 –> 5.0). Ez nagyjából 4-5 havonta történik.
- ugyanez igaz a bonyolult Page Builderekre (pl. Divi), mert általában ezek a frissítések új funkciókat vezetnek be, de sokszor első próbálkozásra hazavágnak ezt-azt.
Ha kiváncsi vagy rá, hogy fut-e a honlapodon olyan bővítmény, ami rendelkezik ismert biztonsági réssel, akkor itt érdemes körülnézned. A verziószámokat figyeld. Ha találsz olyat, ami nálad is fut, a problémás verziószámmal, frissísd vagy töröld.
Adatbázis karbantartás
Amikor a honlapodon új bejegyzést vagy oldal hozol létre, törölsz valamit, vagy változtatsz a beállításokon, akkor az érinti az adatbázist is. Úgy érdemes elképzelned, mint a konyhai munkával járó hulladékot. Pucolunk, szeletelünk, főzünk, és egy idő után tele lesz a kukászsák.
Na ezt a szemetet időnként el kell hordani. Az adatbázis takarításra több módszer van, de hacsak nem vagy betonbiztos a dolgodban, használj bővítményt a célra.
Én a Wp-Optimize nevűt szoktam alkalmazni, ami egyébként cache (gyorsítótár) pluginnak sem utolsó.
Nem kell vele csinálni semmi mást, mint a telepítés után az WordPress admin menüben kikeresni a WP-Optimize >> Database lehetőséget, és rákattintani a Run all selected optimizations gombra.
Fél perc, és meg is vagy. Ezt a feladatot elég 4-6 havonta elvégezni.
Honlap üzemeltetés: mit jelent?
Ha nem akarsz foglalkozni a WordPress weboldalad karbantartásával, akkor megbízhatsz ezzel egy profit is. Általában havi 5 ezer forinttól kezdődik a weboldal üzemeltetés piaci ára.
Nagyon változó, hogy ebbe mi tartozik bele. Van, aki csak a frissítéseket végzi el, mások a megbízó weboldalának biztonságáért is felelősséget vállalnak.
Például nálam a weboldal üzemeltetésbe a tárhely is beletartozik, valamint prémium WordPress bővítményeket is szoktam biztosítani az ügyfeleimnek az üzemeltetés mellé.
Vélemény, hozzászólás?