A WordPress világában a sablonok felelnek a honlap külső megjelenéséért. Rengeteg van belőlük, de hol találsz megbízható, jó minőségű ingyenes sablonokat? A cikkből kiderül.
Mi az a WordPress sablon?
A WordPress sablon – ha félre tesz a dolog kódolási oldalát – gyakorlatilag egy előre elkészített design. Olyan mint a ruha, felveszed és mész tovább. Valami hasonló a sablon (angolosan template vagy theme) is.
A sablont a WordPressben a Megjelenés –> Sablonok menüpontban tudod állítani. Szerencsére a legtöbb sablon között van átjárás, ezért többet is kipróbálhatsz, ha saját weboldal készítesz.
Megbízható ingyenes sablonok
Az alábbiakban 5 sablont / sablonkészítőt ajánlok neked. Mindegyiket kipróbáltam, és nincsenek negatív tapasztalataim.
Amit persze tudnod kell, hogy az ingyenes sablonnak megvannak a maga hátrányai. Például nem lesz ügyfélszolgálat, ha problémád van, a támogatás sokszor lassú és nehézkes.
Az ingyenes sablonok általában egyszerűbbek, mint a fizetősök, azaz a legjobb ingyenes sablon sem lesz alkalmas mindenre. A legtöbbször némi kódolási tudás nélkül nehéz rajtuk alakítani.
Ezeket mind bele kell számolnod. De cserébe ingyenesek, és most itt nekünk ez a lényeg. Lássuk!
Anders Noren
Anders Noren egy svéd fejlesztő, aki nagyon pofás ingyenes sablonokat készít. Itt találod őket. Ráadásul korrekten igyekszik válaszolni a kérdésekre, problémákra a hivatalos WordPress fórumon.
Nekem borzasztóan tetszik az új Eksell portfolió sablon, és a webshopos Sullivan.
ThemeGrill
Összesen 19 ingyenes sablon közül lehet választani a ThemeGrill honlapján. Általánosságban elég igényes darabok, és mindegyikhez tartozik több témaspecifikus demoldal is. Mindegyik sablonnak van fizetős változata is, több lehetőséggel és támogatással.
Szép, modern sablon például a Flash (a slidert kiszedném belőle, felesleges), és a tetszetős a magazinos Colormag is.
GeneratePress
A GeneratePressnél ingyenes az alapsablon, ami teljesen jól használható önmagában is, ha nincsenek különleges elvárásaink.
Nagyon okos választás, letisztult és gyors honlapokat lehet készíteni vele. Nem véletlen a szinte kizárólag 5 csillagos értékelés a sablon hivatalos WordPress oldalán.
Hivatalos WordPress sablonok
A WordPress fejlesztői minden évben kiadnak egy saját, ingyenes sablont, amit általában mindig az adott időszak nagyobb újdonságaira hegyeznek ki.
Ezek legtöbbször nagyon ügyes, kompakt kis sablonok. Nem igazán „mindenes” témák, de például blogsablonak a legtöbbször tökéletesek.
A 2020-as Twenty-twenty-t kifejezetten kedveltem, de nem rossz a 2021-es darab sem. Mindkettő az egyre jobb Gutenberg blokkszerkesztőre lett optimalizálva.
ThemeIsle
A ThemeIsle alapvetően két ingyenes sablont ajánl, a Neve-t és a Hestia-t. Ugyanakkor több mint 20 előre elkészített demóoldalt lehet pár kattintással rátölteni a Neve-re, szóval elég nagy a választék.
Átgondolt, jól használható multifunkciós sablon a Neve, ami ráadásul teljesen kompatibilis a Gutenberg blogszerkesztővel.
És ha nem ingyenes sablont szeretnék?
Ha biztosra akarsz menni, és például üzleti vállalkozást építeni a honlapodra, akkor azt javaslom, hogy fontold meg egy jó prémium sablon használatát. Pénzbe kerül, de cserébe folyamatos frissítéseket és támogatást kapsz.
Mutatok három fizetős sablont, amivel szerintem érdemes egy próbát tenned.
StudioPress sablonok
A StudioPress sablonok neve egybeforrt a stabilitással, megbízhatósággal és letisztultsággal. Ez a honlap alatt is egy StudioPress sablon fut.
Ezeknek a sablonoknak egy saját keretrendszerük van, az egyébként ingyenes Genesis. Nagyon jól kitalált és kódolt valami, nagyon sok komoly fejlesztő használja.
Azoknak ajánlott elsősorban a StudioPress sablon, akik
- kész designt szeretnének,
- akiknek a stabilitás a legfőbb szempont,
- akik szeretnek és fognak blogolni, mert ezeknek a sablonoknál legtöbbször elképesztően jó a blog design, a tipográfia.
A StudioPress sablonokat itt találod. Nagyon nagy kedvencem a Monochrome Pro és az Authority Pro (affiliate linkek).
Divi
A Divi sok szempontból egy csoda. Nem klasszikus sablon (bár sablonként telepíted), hanem oldalépítő szoftver.
A hatalmas előnye, hogy gyakorlatilag mindent és az ellenkezőjét is meg lehet csinálni vele. Elképesztően intuitív, ezért kezdők is könnyen kiismerik magukat az alap dolgok között.
A Divinél választhatsz 150+ előre elkészített design csomagból, vagy akár teljesen saját, egyedi kinéztetet is építhetsz a honlapodnak.
Hátránya, hogy előfordulnak vele kompatibilitási problmák (amikor összeakad más bővítményekkel), valamint előfordul, hogy egy-egy frissítés nincs teljesen átgondolva, és két napon belül jönnek a javítások. Illetve a rengeteg kód miatt nem könnyű egy Divis honlap szakszerű sebesség optimalizálása.
Összefoglalás
Jó ingyenes sablont nem könnyű találni, de remélem segítettem a keresgelését ezzel a cikkel.
Sok sikert!
Vélemény, hozzászólás?